call تلفن : 1603613-0990

خرید بهترین ماشین ظرفشویی یکی از سئوالاتی است که ذهن بسیاری از خریداران و خانواده ها را به خود مشغول کرده است. حتما این سئوال برای شما پیش آمده است که ماشین ظرفشویی چه مارکی خوبه؟ ماشین ظرفشویی چی خوبه؟ و یا اینکه ماشین ظرفشویی بخارشوی و یا ماشین ظرفشویی رومیزی، چه تفاوتی با مدلهای معمول ماشین ظرفشویی موجود در بازار دارند. 

از آنجایی که استفاده از ماشین ظرفشویی این روزها بسیار گسترش پیدا کرده و بسیاری از خانمها به دلیل مشغله و گرفتاری های زیاد، فرصت کافی برای امور خانه ندارند، استفاده از چنین دستگاه هایی می تواند کمک زیادی به آنها کند. به خصوص در شب هایی که مهمانان زیادی دارند و شستن تعداد زیادی از بشقاب ها و ظروف می تواند خستگی میزبان را دوچندان کند.

برای استفاده از ماشین ظرفشویی کافی است که آشغال ها و یا باقی مانده مواد غذایی روی بشقاب ها را کاملا پاک کرده و سپس ظروف را درون مخزن آن بگذارید و دستگاه را روشن کنید. ماشین ظرفشویی با فشار آب ظرف ها را می شوید و بیشتر مدلهای این دستگاه ها قابلیت خشک کردن آنها را نیز دارند. بنابراین پس از پایان کار دستگاه، نه تنها ظروف، لیوان ها، بشقاب ها و کارد وچنگال ها همه تمیز شده اند، بلکه توسط دستگاه خشک نیز می شود و تنها کاری که باقی می ماند قرار دادن آنها سر جایشان است.


مراحل عملکرد سیستم ماشین ظرفشویی به این شرح است:

مخزن دستگاه ظرفشویی در ابتدا توسط آب پر می شود سپس آب با فشار به سطح ظروف و بشقاب ها پاشیده شده و سطح آنها را تمیز می کند. در مرحله بعد آب های کثیف از مخزن دستگاه، تخلیه شده و سپس با پاشیدن مجدد مقداری آب تازه به ظروف، آنها را در نهایت کاملا تمیز کرده و در نهایت در صورتی که تنظیمات دستگاه ظرفشویی را روی حالت خشک کن هم گذاشته باشید، با بالا بردن درجه حرارت محیط درون مخزن، ظروف را خشک می کند.  

اما مدلهای مختلفی از ماشین ظرفشویی در بازار موجودند. همچنین تنوع امکانات و ابعاد این دستگاههای ظرفشویی، لزوم مطالعه یک راهنمای خرید ماشین ظرفشویی پیش از خرید را برای خریداران دوچندان می کند. به همین دلیل در این مقاله تلاش می کنیم که کلیه جوانب و اجزای ماشین ظرفشویی را به اتفاق بررسی کنیم تا با استفاده از این مطالب با دید بهتری بتوانید اقدام به خرید ظرفشویی کنید. 


عواملی که در خرید ماشین ظرفشویی مهم و موثرند عبارتند از:

برندهای سازنده ظرفشویی
تعداد طبقات 
نوع ماشین ظرفشویی
داشتن و یا نداشتن نمایشگر
وجود دکمه لمسی
تنوع رنگ 
نوع شستشو 
رده مصرف انرژی ماشین ظرفشویی
سیستم AquaSensor
موتور ماشین ظرفشویی
سیستم باکتری زدایی

در اینجا هر یک از موارد نامبرده را به ترتیب با هم بررسی می کنیم:


- برندهای ماشین ظرفشویی:

در حال حاضر شرکت های ال جی (LG)، بوش (Bosch)، سامسونگ (Samsung) و میله (Miele) جزو بهترین سازندگان و برندهای تولید کننده ظرفشویی هستند که محصولات آنها در بازار ایران موجود است. این شرکتها سابقه تولید بهترین ماشین های ظرفشویی را در سالهای اخیر داشته و کیفیت بالای تولیدات آنها زبانزد خاص و عام بوده.

بنابراین اگر برای مثال قصد خرید ماشین ظرفشویی ال جی، ماشین ظرفشویی سامسونگ و یا ماشین ظرفشویی بوش را داشتید، خیال تان راحت باشد که با محصولی درجه یک طرف هستید.


- تعداد طبقات ظرفشویی:

تعداد طبقات در ماشین های ظرفشویی هم مهم است. معمولا دستگاه های ظرفشویی 2 یا 3 طبقه دارند که معمولا هر چه طبقات بیشتر باشد، قیمت کمی بالاتر می رود ولی در عوض ماشین ظرفشویی، گنجایش شستشوی تعداد بیشتری ظرف و بشقاب را دارد.


- نوع ماشین ظرفشویی:

یکی از نکات مهم خرید ماشین ظرفشویی، نوع دستگاه آن است. از لحاظ نوع، ماشین های ظرفشویی به چندین دسته تقسیم می شوند از جمله ماشین ظرفشویی ایستاده و ماشین ظرفشویی رومیزی.

ماشین ظرفشویی های ایستاده فضای بزرگ تری را اشغال می کنند و زمان بیشتری را به شستشو اختصاص می دهند ولی در عوض با دقت و قدرت بیشتری بشقاب و ظروف را تمیز می کنند. البته مصرف آب آنها بطور میانگین از نوع رومیزی بیشتر است. بیشتر ماشین ظرفشویی های 8 و یا 12 نفره از این نوع هستند.

ماشین ظرفشویی رومیزی، نسبت به نوع ایستاده، قدرت شستشوی کمتری دارد ولی در عوض مصرف آب و برقش کمتر است و فضای کمتری را هم اشغال می کند. ضمنا ظرفیت کمتری نیز دارد بطوری که این نوع ماشین ظرفشویی عموما برای 4، 5، 6 و نهایتا 8 نفر است. 


خرید ماشین ظرفشویی رومیزی


- نمایشگر ماشین ظرفشویی:

یکی از امکانات مناسب ماشین های ظرفشویی، وجود صفحه نمایشگر آن است. صفحه نمایشگردستگاه ظرفشویی این امکان را به شما می دهد که  برخی موارد مثلا زمان باقی مانده به پایان شستشوی ظرفها، مطلع شوید. معمولا بیشتر خریداران هنگام خرید ماشین ظرفشویی به این مسئله چندان اهمیت نمی دهند اما در هر صورت این امکان، در همه دستگاههای ظرفشویی وجود ندارد.


- وجود دکمه لمسی:

امکانات مدرن یکی از عوال تاثیر گذار بر قیمت خرید ماشین ظرفشویی است.دکمه لمسی یکی از امکاناتی است که در سری های جدید این دستگاه ها در دهه های اخیر ایجاد شده. مدلهای قدیمی ماشین ظرفشویی، دارای دکمه های معمولی بودند ولی اکنون با وجود دکمه های لمسی (Touch) کار با این دستگاه ها بسیار راحت تر شده است.


- تنوع رنگ ماشین ظرفشویی:

بیشتر دستگاه های موجود در بازار یکی از دو رنگ سفید و یا نقره ای دارند. البته با توجه به اینکه کار این دستگاه در واقع شستن و تمیز کردن ظروف از جمله بشقاب ها و لیوان هاست، در زمان خرید ماشین ظرفشویی شاید این مسئله هم اهمیت چندانی برای بسیاری از خریداران نداشته باشد اما با این وجود تا حدودی تنوع رنگ در مدلهای موجود در بازار کشورمان وجود دارد.


- نوع شستشو ظرفشویی:

در حال حاضر بیشتر مدلهای ماشین ظرفشویی، یکی از دو نوع شستشو را انجام می دهند: شستشو با آب داغ و یا شستشوی ترکیبی.


- رده مصرف انرژی ماشین ظرفشویی:

 همانند بسیاری از دیگر لوازم خانگی، این دستگاه ها نیز استاندارد مصرف انرژی (مصرف آب و برق) دارند که آخرین بار در سال 2010 میلادی مانند بسیاری از لوازم خانگی دیگر استانداردهای جدید آنها ارائه شد. امروزه میزان مصرف انرژی ماشین ظرفشویی، بین درجه (گرید) +++A تا D اندازه گیری می شود. در حال حاضر کم مصرف ترین و مناسب ترین ماشین های ظرفشویی، دارای گرید یا درجه +++A هستند. توصیه می کنیم که هنگام خرید ماشین ظرفشویی این مسئله را هم حتما در نظر داشته باشید، چون بطور کلی میزان مصرف آب این دستگاه ها چندان پایین نیست و به خصوص زمانی که پر از بشقاب و ظروف است، میزان مصرف آب آنها تقریبا معادل شستشوی با دست است.


- سیستم Aqua Sensor:

از بین بردن لکه ها از سطح ظروف و بشقاب ها اهمیت زیادی دارد. از این جهت سیستم "سنسور آبی" (Aqua Sensor) یکی از سیستم های مفید ماشین ظرفشویی (به خصوص در ماشین ظرفشویی بوش) است. این سیستم به دستگاه ظرفشویی، کمک می کند که میزان لکه های روی ظروف را تشخیص داده و متناسب با آنها مقدار شدت آب را کم و زیاد کند.


- موتور ماشین ظرفشویی:

نوع موتور دستگاه های ظرفشویی نیز فاکتور مهمی است. دو مسئله در این میان مطرح است که هنگام خرید ماشین ظرفشویی می توانید در مورد آنها از فروشندگان بپرسید: میزان صدا و میزان لرزش بدنه ماشین ظرفشویی. در حال حاضر بسیاری از مدلهای دستگاه ظرفشویی حداکثر صدای تولید شده آنها در حدود 38 دسی بل است که خبر خوبی برای متقاضیان خرید ماشین ظرفشویی است.


- سیستم باکتری زدایی:

باکتری زدایی یکی از بهترین سیستم هایی است که امروزه در بسیاری از ماشین های ظرفشویی موجود در بازار تعبیه شده و مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از ماشین های ظرفشویی، سیستم باکتری زدایی با اشعه ماورای بنفش UV موجود است و پس از پایان شستشو، فضای داخلی دیگ ظرفشویی را که مرطوب شده و محل مناسبی برای رشد باکتری است را با فرستادن اشعه و از بین بردن باکتریها، مانع از رشد آنها می شود. این نکته هم یکی از مهم ترین نکات خرید ماشین ظرفشویی است. 

در پایان بد نیست بدانید که ماشین ظرفشویی یک دستگاه کاملا جدید نیست و اولین مدلهای آن در قرن نوزدهم میلادی ساخته و بعدها در طول دهه های قرن بیستم به مرور پیشرفته تر و مجهز تر شده و میزان تولید صدا و لرزش دستگاه و همچنین مصرف انرژی دستگاه ظرفشویی کمتر شد. امیدواریم که با این تفاصیل هنگام خرید ماشین ظرفشویی، بتوانید راحت تر دست به خرید و انتخاب بزنید. 

بنابراین به صورت کلی در هنگام خرید ظرفشویی، جدا از مباحث مربوط به قیمت ماشین ظرفشویی، عواملی دیگری هست که لازم است به آنها توجه نشان دهید:

1- اندازه ماشین که باید متناسب با نوع استفاده و تعداد جمعیت خانواده انتخاب شود. برخی مواقع خرید ظرفشویی های رومیزی بسیار به صرفه تر و هوشمندانه تر خواهد بود. 

2- برند و مارک شرکت تولید کننده نیز یکی موارد مهم در خرید ماشین ظرف شویی است، برندهای نام آشنا که در طول سالیان امتحان خود را پس داده اند بسیار قابل اعتماد تر از مارک های غیر آشنا و ارزان قیمت موجود در بازار هستند. 

3- امکانات متنوع تعبیه شده می تواند روی قیمت ماشین ظرف شویی تاثیرگذار باشد. امکاناتی مانند باکتری زدایی، صفحه های لمسی، برنامه های شستشوی مختلف و... چیزهایی است باید در هنگام خرید ظرفشویی به آنها دقت کنید. 

4- میزان صدا و همچنین مصرف مناسب آب و برق یکی دیگر فاکتورهایی است که هنگام خرید ماشین ظرف شویی باید نسبت به آن ها دقت به خرج دهید. بخصوص که ایران کشوری با منابع آب و انرژی محدود است این موضوع اهمیت زیادی پیدا می کند. البته اکثر مدل های جدید ظرفشویی متعلق به برندهای معروف، استانداردهای مصرف انرژی و میزان صدا را به خوبی رعایت می کنند.